20.11.2020
Поділитися: 1
 • Facebook
5349

Чому діти не розлучаються з гаджетами

Сучасні дорослі так звикли до інтернету і гаджетів, що вже не уявляють життя без них. Адже вони пам’ятають, наскільки було незручно раніше – потрібно було йти в бібліотеку, якщо хотів дізнатися щось нове або уточнити інформацію, а поговорити з другом можна було лише при зустрічі на обумовленому місці. Смартфони, планшети, ноутбуки та комп’ютери дуже полегшили життя, зробили його більш цікавим і насиченим. Однак, якщо для дорослих гаджети – це нові технології, то сучасні діти й підлітки взагалі не пам’ятають своє життя без них.

дитина залежить від гаджетів

Чи є у дитини залежність від гаджетів?

Раніше діти веселилися і грали у дворі, а зараз сидять по домівках з телефонами та планшетами в руках. У віртуальному світі їх чекають захопливі ігри, смішні відеоролики, яскраві фільми і мультики, а спілкування з друзями майже повністю перейшло в онлайн-режим. Якщо дитина користується гаджетами дозовано, то в цьому немає нічого страшного. Технічний прогрес надає багато можливостей полегшити навчання. Однак часто користування смартфоном переростає в залежність. Як батькам зрозуміти, що час бити на сполох і їх син або дочка залежні від гаджетів?

 • Виникла дратівливість.
 • Дитина не може не відповісти на повідомлення.
 • Вона не здатна відкласти телефон на час навіть на прохання.
 • Бездумне гортання стрічки, автоматична перевірка електронної пошти.
 • Почуття радості й натхнення тільки при користуванні інтернетом.
 • Агресивність, поганий сон, напружені стосунки з батьками.
 • Відмова від прогулянок і розваг поза домівкою.

підліток сидить у телефоні

Вплив гаджетів на підлітка

Усі ці фактори негативно впливають на психіку дитини. Крім того, що вона псує стосунки з оточенням і постійно відчуває роздратування, погіршується робота мозку. Підліток вже не може так легко концентруватися, як раніше, втрачає здатність швидко запам’ятовувати інформацію, сильніше втомлюється від виконання домашніх завдань і на уроках у школі. Також гаджети сильно впливають на зір – тривалий перегляд будь-чого на екрані спричиняє сухість очей, запалення, погіршення зору. Ще один важливий негативний фактор – зникають навички спілкування. Телефон замінює підлітку друзів, він втрачає здатність спілкуватися, знижується рівень словникового запасу.

залежність від гаджетів у дітей

Що робити, якщо підліток залежить від телефону

Найкраще, безсумнівно, не доводити до виникнення залежності. Та якщо все ж це сталося, є кілька порад, які допоможуть її знизити і нормалізувати кількість часу, проведеного за гаджетами.

 1. Перш за все, слід подавати хороший приклад. Якщо вся родина за вечерею переглядає стрічку соцмереж, то не варто дивуватися, що те саме робить дитина. Тому важливо, щоб загальних правил дотримувалися всі члени сім’ї.
 2. Визначити час, який необхідно підлітку проводити за ноутбуком для навчання. А також зафіксувати, скільки вільного часу йому можна провести за гаджетом.
 3. Ввести правило не користуватися смартфонами і планшетами за дві години до сну і під час прийому їжі.
 4. Організувати для підлітка цікаві додаткові заняття поза домівкою – відвідування спортивних секцій, музичної школи або будь-яке інше хобі.
 5. Забезпечити веселе дозвілля. Можна покликати сина або дочку в кіно, сходити на виставку, відвідати театр, зоопарк, погуляти в парку або ж покататися на атракціонах.
 6. Відвернути увагу підлітка від гаджета захопливою бесідою на цікаві для нього теми.

Основне завдання батьків, що зіткнулися з проблемою залежності дитини від інтернету і смартфона, нагадати їй, що реальне життя цікавіше ніж віртуальне. Просиджуючи години за комп’ютерною грою, дитина дуже швидко забуває, чим можна зайнятися крім неї. Їй стає нудно й нецікаво з друзями, адже в житті немає такого вибуху емоцій, як у грі або кіно.

Надавши підлітку можливість різних занять, можна поступово повернути його в реальне життя. Також важливе щире спілкування на цю тему. Мама, тато, або старший брат чи сестра, можуть вплинути на залежність від гаджетів, неодноразово пояснивши негативні наслідки. Зайнята дитина, у якої насичене життя й щирі стосунки з батьками, буде менше цікавитися гаджетами.